İlköğretim ve ortaöğretim kanunlarına göre Makedonya’da eğitim ve öğretim yılı 180 iş günü sürer. Bu durumun ışığında, 2011-2012 eğitim ve öğretim yılı 8 Haziran tarihinde bitiyor. Eğitim yılının bitmesi öğrencilerin tatile gitmesi ve okulların boşalması anlamına geliyor. Öğrenci ve öğretmenlerin tatile gitmesiyle okullarımızda eğitim ve öğretim sona eriyor. Tatil ise ciddi çalışmaların yapılabileceği bir zaman dilimidir.

Çok uzun zaman oldu. Makedonya Türklerinin kurumları, eğitimdeki sorunlarını sürekli konuşuyorlar. Belki de Makedonya’nın bağımsızlığından hatta ondan önce Türkçe eğitimdeki sorunlar hiç değişmedi. Hatta bu sorunlar arttı ve biz durmadan onları tekrar ettik. Bugün de eğitimin kaliteli olması için ilkel şartlar yerine getirilmemiş birçok şehir ve köy okulunda Türk öğrencilere ana dillerinde eğitim hakkı sağlanmamıştır. Yazımı aslında sorunları tekrar anlatmak amaçlı yazmıyorum, burada sadece bazı sorunları kısaca anıyorum. Asıl amacım zamanında müdahale edip yeni 2012-2013 eğitim ve öğretim yılının başlangıcına kadar kollarımızı sıvayıp yaz tatili süresince ciddi çalışmalar yapmamız gerektiğini eğitim ve öğretimdeki sorunları çözmemiz gerektiğini herkese hatırlatmak. Özellikle siyasilerimiz ve eğitim komisyonları bulunan dernek ve başka kurumlara.

Öğrencilerin okullarda olmaması sebebiyle tatil dönemi, okulların tamir ve restore edilmesi için en uygun zamandır. Bildiğimiz gibi, Türk öğrencilerin okuduğu çok sayıda okul yapıldıktan sonra, yıllardır bu okulların bir tamiri yapılmamış. Onlarca yıldır tamir görmeyen okullar var. Özellikle köy okullarının çoğu 30 yıldan fazla süredir hiçbir tamir görmemiş. Okullar yapıldığı gibi bırakılmış. Yeni eğitim araç gereçleri ise söz konusu bile olmamıştır. Özellikle eğitim araç gereçlerin üzerinde Türkçe yazılmış bilgiler yoktur. Türkiye’den getirtilip sponsorluk olarak verilenler hariç, okullarda öğretmen ve öğrencilere dağıtılan bilgisayarlar da buna dâhil, Türk dili seçeneği bulunmuyor. İşte yaz tatili boyunca çalışma ve çözüm üretmemiz gereken sorunlardan birisi... Ders kitapları hepsi basıldı denildi, hatta basılmayanlar Türkiye’de basılacak denildi, fakat birçok ders kitabı hâlâ basılmamıştır. İşte yaz tatili boyunca kurumlarımız çözmesi gereken bir sorun daha...

Öğretmen kadro sorunu hâlâ sürüyor, bir an önce ne kadar kadromuz var araştırıp bu öğretmenleri okullardaki boş yerlere (Türk sınıflarında Türkçe ders verecek öğretmenler) nasıl atayacağımızı düşünmeliyiz. Bu sorunu bir defada, her zaman için çözüme ulaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde öğrencilerimiz, öğretmen kadrosu var olsa da bunun eksiğini yaşamakta, dersleri ana dillerinden farklı bir dilde gerçekleştirilmekte ve edindikleri bilgiler dili bilmediklerinden dolayı, daha az olmakta.

Yaz tatili Türk dillinde eğitim gerçekleştirilecek yeni sınıfların açılması için çok uygun bir dönemdir. Türk öğrencilerin bulunduğu okullarda Türkçe eğitim görülecek yeni sınıfların açılması, öğrencilerin yeni eğitim yıllında ana dillerinde eğitime başlamaları kadar sevindirici bir olay olamaz. Ve daha birçok sorunun oturulup masada konuşulması ve sorunlara çözüm üretilmesinin biz Makedonya Türkleri için ne kadar çok önemli olduğunun hepimiz farkındayız. Bu bağlamda eğitim konulu sempozyum ya da paneller düzenlenebilir, eğitimcilerimizin düşünceleri ve fikirleri alınabilir. Eğitimde uzman kişilerin konuşmacı olarak sorunlara çözümler nasıl üretilir konuşmalar yapması ve her şeyin sonunda bunları gerçekleştirmek ve daha iyi bir eğitim için harekete geçmemiz gerekir.

Başında da söylediğim gibi, eğitimdeki sorunlara çözümler en iyi bir şekilde yaz tatilinde bulunur ve çalışmalar gerçekleşebilir. Aksi takdirde önceden de olduğu gibi, biz Makedonya Türklerinin millî bayramı olan 21 Aralıkta Türkçe eğitim günü kutlanır ve her şey sona erer. Türkçe eğitimdeki sorunlarda çözüme ulaşmadan devam eder şimdiye kadar olduğu gibi. Unutmayalım ki Türkçe eğitimdeki sorunlar kutlamalar ve konserlerle çözülmez, ciddi çalışmalar ve çaba gerekmektedir. Makedonya Türklerinin bazı kurumlarının ise eğitim için yaptığı en büyük çalışma 21 Aralıktaki kutlama ile sınırlı kalmıştır.

Gönül ister ki bütün yıl çalışıp yaz tatilinde dinlenmeyi hak eden öğrenciler gibi, eğitimden sorumlu kurumlarımızdaki kişiler de tatil yapmakla geçirmesinler. Çalışmalar yapıp Türkçe eğitim gören öğrencilerin çalışma şartlarını kolaylaştırıp daha iyi şartlarda eğitim görmelerini sağlasınlar. Eğitimdeki sorunları bir defa her zaman için çözsünler ve bu yılda kutlanacak olan 21 Aralık Türkçe eğitim günü, eğitimdeki sorunların çözülmüş olmasıyla kutlansın.