Yazdır
Ayrıntılar: Kategori: Nihat Selman | 30 Kasım -0001 tarihinde yayınlandı. | Gösterim: 1675

Bugün böcekler yok olursa elli yıl sonra tüm yaşam türleri yok olur. Bugün insanlar yok olursa, 50 yıl sonra tüm yaşam türleri zirvesine ulaşır. Böceklerin kendi böcekliğini sınayacak hâlde olduklarını hiç sanmam. Dünyayı ne hâle getirdik? Gerçi çevreciler ikaz ediyor ama dünyanın derdi bu kadarken ekolojiyi kim düşünsün.

Orwel, 1948 yılında yazdığı 1984 romanının aynı yılda satış patlaması yaptığını yaşamadı. Küba ve Kuzey Kore dışında komünizm yok sayılır. Ama böcekler demokrasi sayılan her toplumda mevcut. Orwel kitabında yanlış tahmin yapmış gibime geliyor. Hani özel hürriyetlere ne oldu? Can seni de mi dinlediler? Hadi geçmiş olsun, dinlenenler kulübüne hoş geldin. Geçenlerde telefonda sesim yankı yaptı, eskiden bu başka bir şeye işaretti. Teknoloji ilerledi mi bilmem ama insanlığın hâli aynı gibime geliyor. Dünya eski hamam eski tas. Arkadaşımla konuşuyordum. Ameliyattan çıkmıştı. Ne nasıl geçti, ne ağrın var mı, ne doktorlar ne diyor, ne yemek yemeğe başladın mı? Sadece kuru kısa bir geçmiş olsun. Görüşürüz dedim.

Bir baktım ki kibarlığımdan, saygımdan, insanlığımdan olmuşum. Modernliğin bize kazandırdığı bir şey olsa gerek. Ya biz böcek miyiz?

“Gregor Samsa bir gün böceğe dönüşmüş, uyandığında ilk düşündüğü şey bu yeni hâliyle işe zamanında nasıl varacağıydı.” yazmıştı Kafka Dava romanının ilk cümlesinde. Bugünlerde çoğumuz Kafka’nın böceğine benzemiyor muyuz? Bazılarımız da gönülden benzemek isteğimiz ayrı bir felaket.

Can seni dinlemeyen hain, dinleyen rezildir. Üstüne bir de budaladır. Ya konuşan adamın nesini dinleyeceksin? Onu herkes dinleyebildikten sonra. Ama böcek kafası, böcek kafası kalır. Bu, bugün de, Kafka zamanında da, yarın da olacak. Yürü yiğidim. Dinlenmişsin, dinlenmemişsin; sana dinlenme yok. Gölgeler gölgede kalır. Her şeyin gölgesi var. Gölgenin gölgesi olmaz. Hem bıktım, hem alıştım bu gölgelere. Yoruyorlar ve nefret ettiriyorlar insanı. Ama yenemezler. Daima gölge kalacaklar.

Popüler yani popular halk demek. Vox populi halkın sesi demek. Dinlemek gerek. Ben şahsi pop müziği benimserim. Hem ünlü yani beğenilmiş hem halk müziği olabilir. Bana göre bu böyledir. Aynı dili konuşmamıza rağmen bazen anlaşamıyoruz. Anarşist sizlere göre teröristin ta kendisidir. Kant’a göre “Anarşi şiddetsiz kanun ve hürriyettir.” Teröristlerin de teröristliğini ellerinden almalıyız, katilliğini bırakarak. Çünkü terör korku demektir, terörist korku saçandır. Ama ben onlardan pek kimsenin korktuğunu görmedim. Anarşizm “Siyasi otoritenin eksikliğidir. “Bu da bir tanımıdır. Niye Makedonya Türkleri aklımdan geçti? Müzik dinlemek varken yazı yazmak neyime? Gesi Bağları’nı Barış Manço’dan dinlersen ben popçu muyum gelenekçi mi? Kendime sorduğum soruya bakar mısınız?

Ah şimdi Gesi Bağları’na gidip, orada dolaşsam. Biraz darı alıp kuşları beslesem. Onlara ev yapan medeniyetin havasını koklasam. Sonra Üsküplü şair Fahri Ali’nin dediği gibi kuşlar havada gül olsa…